Nasza pasja Obsada

Ogromna większość naszych ryb pochodzi z naturalnego środowiska. Zostały one wyłowione u wybrzeży indonezyjskich wysp (m.in. Bali), Sri Lanki, Malediwów, Austalii oraz Hawajów. Koralowce i inne bezkręgowce morskie staramy się natomiast pozyskiwać z europejskich hodowli tak, aby nie uszczuplać naturalnych zasobów raf koralowych.

Wszystkie morskie organizmy transportowane są w specjalnie do tego przystosowanych termoboxach, które utrzymują odpowiednią temperaturę wody nawet do 48 godzin.


Aby sprowadzić niektóre z naszych okazów niezbędne było uzyskanie specjalnych pozwoleń od Głównego Inspektora Weterynarii (do sprawdzenia) oraz Ministerstwa Środowiska.

Naszym celem było odwzorowanie naturalnego biotopu raf koralowych tak dalece, jak to tylko możliwe. W związku z tym nasze zbiorniki cechuje wielka różnorodność gatunków fauny i flory morskiej.

Akwaria rafowe zamieszkują między innymi ryby z gatunków: 

Zebrasoma flavescens  ta wyjątkowo urodziwa ryba pochodząca z Hawajów  dorasta do 20 cm długości. Jej niezwykle intensywna żółta barwa przykuwa wzrok. Żywi się głównie glonami,  spełnia więc bardzo pożyteczną funkcję w akwarium.


Paracanthurus hepatus (Pokolec królewski) to ryba zamieszkująca cały region Indopacyfiku zyskała światową sławę dzięki animacji „Gdzie jest Nemo” jako filmowa Dori.  Jej skóra jest bardzo wrażliwa na ataki wszelkiego rodzaju pasożytów. W akwariach potrafi osiągnąć rozmiar przeszło 30 cm, potrzebuje więc dużego akwarium z mnóstwem wolnego miejsca do pływania.

Acanthurus sohal jeden z najagresywniejszych przedstawicieli pokolcowatych. Spotkać go można niemal nad każdą rafą Morza Czerwonego, jest to gatunek endemiczny (nie występuje nigdzie indziej na świecie). Ryba jest wyjątkowo silna, to doskonały pływak dorastający do długości przeszło 40 cm. 

Siganus vulpinus popularnie nazywany borsukiem. Ta popularna i często spotykana w wielu akwariach ryba jest jadowita. Pierwsze promienie  płetwy grzbietowej posiadają kolce jadowe zawierające toksyny. Należy unikać dotykania tej ryby, gdyż ewentualne ukłucie porównywalne jest do ukąszenia przez szerszenia.

Pomacanthus xanthometopon to jeden z najpiękniejszych przedstawicieli rodziny ustnikowatych. Niestety ze względu na jej umiłowanie do jedzenia mięsa małży, polipów koralowców, gąbek i osłonic jest rybą rzadko spotykaną w akwariach rafowych.