2024-04-16

Odbiór mieszkania od dewelopera na co zwrócić uwagę

Zakup nieruchomości wiąże się z dużą ekscytacją. Warto jednak pamiętać o tym, jak istotnym etapem jest odbiór mieszkania od dewelopera. To właśnie wtedy akceptujemy wykonane prace i standard deweloperski. Aby móc cieszyć się z kupna własnego lokum, warto przyjrzeć się kilku ważnym kwestiom.

Dokumentacja i formalności

Na samym początku niezbędne jest sprawdzenie dokumentów dotyczących nieruchomości. Zwróć uwagę na zgodność stanu technicznego lokalu z obowiązującymi normami oraz tym, co zostało określone w planie i standardzie mieszkania dołączonym do umowy deweloperskiej. Zapoznaj się uważnie z protokołem przekazania oraz innymi dokumentami, jeśli otrzymujesz je w dniu odbioru kluczy (np. instrukcje obsługi, czy karty gwarancyjne).

Jakość wykończenia

Kupno mieszkania od dewelopera to dopiero jeden z pierwszych kroków. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość wykończenia, a w tym na piony i kąty ścian oraz ich stan. Przyglądnij się sufitom i podłogom. Sprawdź, czy nie występują pęknięcia, wilgoć czy inne defekty, które mogłyby świadczyć o niskiej jakości materiałów lub nieprawidłowościach w procesie budowy. Warto również ocenić, czy wszystkie elementy zostały zamontowane zgodnie z projektem oraz czy instalacje elektryczne i hydrauliczne wykonano prawidłowo. Jeśli w trakcie procesu budowy wprowadzałeś zmiany aranżacyjne, warto zweryfikować poprawność ich wykonania z poczynionymi ustaleniami w Dziale aranżacji.

Funkcjonalność przestrzeni

Podczas odbioru ważne jest także sprawdzenie funkcjonalności mieszkania deweloperskiego. Zweryfikuj jakość i funkcjonowanie drzwi, okien, Zwróć uwagę na elementy wyposażenia lokalu takie jak grzejniki, domofon czy skrzynka z głównym wyłącznikiem prądu, która powinna zawierać opis lub legendę. Na balkonie warto dokonać weryfikacji, czy wykonany został odpowiedni spadek posadzki, gwarantujący odpływ wody.

Instalacje i media

Upewnij się, czy umiejscowienie instalacji zgodne jest z planami, jakie otrzymałeś przy zawarciu umowy z deweloperem. Warto również zwrócić uwagę na lokalizację i działanie grzejników oraz wykonać próbę połączenia się z lokalem za pośrednictwem domofonu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że podstawowe elementy wyposażenia lokalu działają prawidłowo.

Bezpieczeństwo i ochrona

Kupno nieruchomości deweloperskiej, w której zachowane zostały standardy bezpieczeństwa jest priorytetem, dlatego sprawdź, czy budynek oraz lokal są odpowiednio zabezpieczone. Jeśli drzwi wejściowe miały mieć atest, podczas odbioru mieszkania od dewelopera warto poprosić o odpowiedni certyfikat. Poza tym należy także sprawdzić mocowanie balustrad na balkonie. Mieszkania deweloperskie cieszą się dużą popularnością, jednak należy pamiętać, aby po ich kupnie dokonywać dokładniej kontroli. Dzięki temu nieruchomość będzie bezpieczna oraz funkcjonalna.