2020-04-20

Jak szybko i sprawnie kupić mieszkanie od dewelopera

W końcu nadszedł ten wyczekiwany moment – decydujemy się na zakup własnych czterech ścian - mieszkania w nowym budownictwie – od dewelopera. Podjęcie decyzji to tak naprawdę dopiero jeden z wielu kolejnych kroków, które trzeba wykonać, aby szybko cieszyć się własnym kątem. Pytanie tylko jak szybko i sprawnie kupić mieszkanie od dewelopera? Tego dowiesz się w tym artykule!
 

Poszukiwanie nieruchomości

Podczas poszukiwania własnego kąta trzeba wziąć pod uwagę nie tylko układ pomieszczeń, ale również lokalizację. Ta z kolei zależy od naszych własnych preferencji. Osoby młode, ceniące sobie bliskość miejskiego życia wybiorą mieszkanie w dobrze skomunikowanym miejscu, możliwe, że w centrum lub na obrzeżach centrum miasta. Z kolei rodziny ceniące sobie spokój z całą pewnością docenią bliskość lasów, parków i zdrowe powietrze, na co można liczyć raczej na przedmieściach. Każda z tych lokalizacji ma swoje wady i zalety, jedynie od naszych potrzeb zależy, na co przede wszystkim postawimy.

 

Spisywanie umowy

Mieszkania są dość chętnie kupowane, dlatego często może się zdarzyć, że będzie ich brakowało zanim skończy się budowa osiedla, czy nawet budynku!

 

1. W przypadku lokali gotowych w celu zarezerwowania własnego kąta podpisuje się umowę przedwstępną, która zobowiązuje dewelopera do sprzedaży gotowego mieszkania właśnie nam. Kiedy deweloper skończy już budować mieszkania, podpisywana jest umowa sprzedaży pomiędzy stronami, które zdecydowały się na zawarcie umowy przedwstępnej.

 

2. W przypadku lokali w trakcie realizacji podpisywana jest Umowa dotycząca uzgodnień warunków do umowy deweloperskiej (Umowa rezerwacyjna), która daje gwarancję rezerwacji mieszkania. Następnie następuje podpisaniue Umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego, a termin jej zawracia uzależniony jest od formy finansowania.

 

W obu przypadkach, po odbiorze mieszkania w odpowiednim terminie następuje zawarcie Umowy końcowej/sprzedaży.

 

Odbiór własnego M

W związku z tym, że umowa wymaga, aby obie strony wywiązały się z jej warunków, podczas odbioru mieszkania od dewelopera ważne jest sprawdzenie, czy odpowiada ono standardom, które zostały umieszczone w umowie. Na tym etapie warto zgłosić wszelkie problemy, wątpliwości czy usterki. Dlatego też podczas odbioru mieszkania pośpiech jest niewskazany – lepiej jest spędzić nad tym godzinę niż kwadrans. Dzięki temu szybciej będziemy mogli cieszyć się nowym domem.